Octová raketa
Cieľ pokusu:
Cieľom pokusu je ukázať platnosť Newtonových pohybových zákonov na základe chemických reakcií.
Teória:
Newtonove pohybové zákony
Zákon zotrvačnosti: Hmotný bod v inerciálnej vzťažnej sústave zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, ak naň nepôsobí žiadna sila alebo je výslednica síl naň pôsobiacich nulová.
Zákon sily: V inerciálnej vzťažnej sústave sa výsledná sila pôsobiaca na hmotný bod rovná prvej derivácii hybnosti hmotného bodu podľa času.
Zákon akcie a reakcie: Dva hmotné body na seba pôsobia rovnako veľkými silami opačného smeru, ktoré súčasne vznikajú a súčasne zanikajú.
Pomôcky:
No1: Octová raketa
2ks PET fľaše , papierová vreckovka , niť, ocot, sóda bikarbóna, korok, lepiaca páska
No2: Vodné delo
výkres, pravítko, ceruzka, nožnice, miska, voda, injekčná striekačka bez ihly, jar
Postup:
No1: Octová raketa
Jednu menšiu fľašu odstrihneme a zasunieme na obrátenú druhú fľašu. Vznikne kabína pre palivo. Zoberieme papierovú vreckovku a nasypeme naň sódu bikarbónu. Vreckovku zabalíme, zaviažeme niťou tak, aby prešla hrdlom fľaše. Niť musí prevísať cez hrdlo fľaše. Hrdlo potom uzavrieme korkom.
No2: Vodné delo
Na papierik výkresu narysujeme písmeno „U“, ktoré bude znázorňovať delo. Po narysovaní vystrihneme. Rovnako postupujeme aj pri výrobe druhého dielu a ten bude znázorňovať náboj. Oba tieto dieliky opatrne položíme na hladinu vody do pripravenej misky tak, že náboj zasunieme do hlavného dela. Do injekčnej striekačky nasajeme menšie množstvo jari. Tú vstrekneme do medzery za náboj v hlavni dela.
Výsledok pokusu:
Na videu môžeme pozorovať nielen octovú raketu, ale aj vodné delo, pri ktorých sa uplatnia Newtonove pohybové zákony. Raketa by nám mala vyletieť do výšky cca 8 až 10 metrov. Náboj z vodného dela je vypustený smerom pred a prejde dráhu 3 až 5 cm.
Autori:
Teória - Alex Žák, pokus - Alex Žák a Lenka Nováková, spracovanie videa - Dávid Ďurík